Choć cegła to znany od wieków, popularny materiał budulcowy, dziś wcale nie traci na popularności - a wręcz przeciwnie. Można powiedzieć, że przeżywa swego rodzaju odrodzenie”, ponieważ zaczęto ją stosować w zupełnie innych celach niż dotychczas, a mianowicie jako... dekorację. Jak można wprowadzić ją do wnętrz w swoim domu? Z czym ją skomponować, by stała się hitem, a nie kitem? Zapraszamy do lektury!

Cegła dekoracyjna – czym tak naprawdę jest?

Cegła kojarzy nam się najczęściej z bloczkiem o kształcie prostopadłościanu wykonanym z gliny i używanym do stawiania ścian czy murów. Nie oznacza to jednak, że chcąc użyć tego budulca do dekoracji wnętrz, będziemy zmuszeni korzystać z rodzaju cegieł, wykorzystywanych w budownictwie. Dostępne obecnie wariacje pozwalają wybrać między innymi cienkie, około dwucentymetrowe płytki z prawdziwej cegły lub panele MSD zrobione z mieszanki włókna szklanego i żywicy poliestrowej z dodatkiem barwników organicznych i naturalnej mączki kamiennej. Panele MSD realistycznie odwzorowują strukturę cegły. Reprodukcje są tak perfekcyjne, że jest prawie niemożliwe odróżnienie naszej doskonałej kopii od oryginału. Wzornictwo obejmuje przede wszystkim kopie całych ścian z oryginalnymi fugami, łączeniami i przebarwieniami wynikającymi z upływu lat. Jedną z najważniejszych jej zalet są jednak niewątpliwe walory estetyczne. Taki akcent praktycznie w każdym pomieszczeniu naszego domu lub mieszkania wprowadzi ciekawe motyw, świetnie grający z wieloma innymi materiałami i wzorami.

Cegła dekoracyjna – z czym ją łączyć?

W 2020 i 2021 roku hitem aranżacji wnętrz okazał się między innymi styl loftowy. To rodzaj industrialnego wystroju cechującego się pewnym stopniem surowości, prostoty i chłodnych barw przełamanych wyrazistym akcentem. Cegła dekoracyjna wydaje się więc być wręcz stworzona do pomieszczeń zaaranżowanych w tym właśnie stylu. Świetnie sprawdzi się na przykład na jednej ścianie salonu utrzymanego w kolorystyce czerni, szarości i drewna. Na tle takiej ceglanej” ściany świetnie będą się prezentować zarówno lekkie, loftowe meble, duże zielone rośliny czy schody z metalową konstrukcją, ale także narożnik czy fotele w ciekawym kolorze. Skoro już o kolorze mowa - cegła w naturalnym kolorze będzie też doskonale wyglądać w połączeniu z wyrazistymi kolorami dodatków - musztardową żółcią, butelkową zielenią czy gorącą czerwienią. Tak dobrane dodatki z pewnością sprawią, że dane pomieszczenie nabierze nowego charakteru, który łatwo będzie zmienić poprzez zmianę koloru poduszek, zasłon czy dywanu. Cegła dekoracyjna daje więc wiele możliwości aranżacji i z pewnością ożywi każde pomieszczenie, nawet bardzo stonowane.

Cegła dekoracyjna niekoniecznie oznacza jednak jedynie kolor czerwono-rudy. Coraz częściej bowiem miłośnicy jasnych, przestronnych wnętrz i stylu skandynawskiego postanawiają wprowadzić do swojej kuchni czy łazienkę cegłę dekoracyjną w kolorze białym, jasnoszarym lub beżowym. Taka ściana z jasnej cegły doskonale wpasuje się w każdą kolorystykę, świetnie rozjaśni aranżację, ale także wprowadzi ciekawy aspekt strukturalny, który można dodatkowo podkreślić w ciekawy sposób, podświetlając daną ścianę lub jej fragment. Będzie także doskonałym tłem dla ciekawych obrazów czy plakatów w cienkich, czarnych ramkach, ale także dla nowoczesnego okrągłego lustra w łazience czy nawet jako dodatek pomiędzy meblami w kuchni. Możliwości aranżacji są tysiące, ale jedno jest pewne - cegła dekoracyjna to hit aranżacji wnętrz nie tylko w tym sezonie, ale także w przyszłości, bowiem jak wszyscy zdążyliśmy zauważyć, cegła od dziesięcioleci nie straciła na popularności i nic nie zapowiada, by tak się miało wkrótce stać.