Surowy klimat industrialnych wnętrz zakłada wykorzystanie naturalnych materiałów wykończeniowych. Inspiracja poprzemysłowymi loftami z Nowego Jorku sprawiła, że dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na aranżację ścian z użyciem czerwonej cegły, drewnianych desek i wreszcie płyt imitujących beton. Szczególnie te ostatnie świetnie wpisują się w design nowoczesnych wnętrz mieszkalnych oraz użytkowych.

Beton architektoniczny – co to jest?

Pojęcie betonu architektonicznego pojawiło się stosunkowo niedawno, ale szturmem zdobyło serca miłośników oryginalnego designu. Płyty mogą przybierać różne formy, jednak zazwyczaj są niejednolite, co jest zasługą pigmentów dodawanych do mieszanki betonu z włóknami polipropylenowymi. Proporcje poszczególnych składników, jak również ich rodzaj wpływają na finalny wygląd betonu oraz jego właściwości. Najsolidniejsze płyty są cięższe i odporne na ściskanie, jednak do aranżacji ścian zazwyczaj wystarczają lekkie komponenty o grubości maksymalnie 3 cm.

Pomysł na wykorzystanie betonu

We wnętrzach można wykorzystać elementy betonowe na wiele sposobów. Bardzo często z jego pomocą są wykańczanie ściany w salonach i sypialniach. Możesz w ten sposób zaaranżować przestrzeń za wezgłowiem łóżka lub za telewizorem. Popularnym zabiegiem jest okładanie płytami zabudowy kominka.

Jeżeli chcesz wykorzystać beton architektoniczny na ścianach, to do wyboru masz nie tylko proste, gładkie płyty, ale też zdobione w formie kryształów, mozaiki czy orgiami. Ze względu na niejednolitą fakturą tworzą one ciekawe wrażenie trójwymiarowości, budują dynamizm i zdobią pomieszczenie.

We wnętrzach beton ma też inne zastosowania. Ze względu na wysoką odporność na ścieranie i obciążenia może posłużyć do wyłożenia schodów, tarasów, posadzek. Ze względu na swój szary odcień oraz cieniowaną strukturę jest bardzo praktyczny, ponieważ zabrudzenia na takim tle są praktycznie niewidoczne.

Beton w aranżacjach loftowych

Beton architektoniczny jest dostępny w kilku odcieniach szarości – od srebrzystego, popielatego, przez antracyt aż po grafit wpadający w czerń. Tak rozbudowana paleta kolorów pozwala na perfekcyjne dopasowanie wyglądu płyt do planowanej aranżacji. W przypadku wnętrz loftowych najczęściej są to stalowe meble malowane proszkowo na czarno, elementy ze szkła hartowanego oraz surowego drewna. Ciekawie wyglądają też ozdoby pokryte rdzą, np. abażury lamp czy wręcz gołe żarówki wiszące na sznurkach. Wystrój jest nieco surowy, a zarazem hipnotyzuje i pozwala wygodnie wypocząć.